گزیده اخبار

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

دانش آموزان بورسیه "دارالاکرام" سد کنکور را شکستند.

دانش آموزان بورسیه دانش آموزان بورسیه

آغاز به کار ششمین شعبه موسسه فرهنگی دارالاکرام در نجف آباد اصفهان

آغاز به کار ششمین شعبه موسسه فرهنگی دارالاکرام در نجف آباد اصفهان آغاز به کار ششمین شعبه موسسه فرهنگی دارالاکرام در نجف آباد اصفهان

توسعه فعالیت های آموزشی دارالاکرام در بستر مجموعه فرهنگی هنری "صبح قریب" با اختصاص 300 متر فضای آموزشی

توسعه فعالیت های آموزشی دارالاکرام در بستر مجموعه فرهنگی هنری توسعه فعالیت های آموزشی دارالاکرام در بستر مجموعه فرهنگی هنری

حضور بورسیه ها در جشنواره کودک ژوپیتر/ اجرای موفق گروه سرود دانش آموزی دارالاکرام در "مجتمع تجاری- تفریحی کورش"

حضور بورسیه ها در جشنواره کودک ژوپیتر/ اجرای موفق گروه سرود دانش آموزی دارالاکرام در حضور بورسیه ها در جشنواره کودک ژوپیتر/ اجرای موفق گروه سرود دانش آموزی دارالاکرام در

اجرای برنامه های فرهنگی و هنری متنوع با نیت خیر بانی مددکار

اجرای برنامه های فرهنگی و هنری متنوع با نیت خیر بانی مددکار اجرای برنامه های فرهنگی و هنری متنوع با نیت خیر بانی مددکار

پرداخت آنلاین

گفتار بزرگان

دیل کارنگی: چاپلوسی هم گوینده را فاسد می کند و هم شنونده را.

آمار

گالری ترنج

همراهان ما

قلک

پیوندها

Farda On Facebook

زندگی نامه دانشمندان جهان (جوزف پریستلی)

 

جوزف پریستلی در 13 مارس 1733 در یورکشایر به دنیا آمد. پدرش تاجر بود، در طفولیت از داشتن نعمت مادر محروم شد. عمه اش سرپرستی او را بر عهده گرفت، وی از کودکی وضع مزاجی خوبی نداشت بنابراین در مدرسه به او سخت گیری نمی کردند.

پریستلی 12 سال داشت که پدرش او را نزد استاد روحانی فرستاد و پریستلی از این استاد، زبان عربی و علوم الهی را یاد گرفت. او شخصاً به یاد گرفتن زبانهای لاتین و فرانسه پرداخت و آن را یاد گرفت. جوزف به دنبال تشویق عمه اش به جمع روحانیون پیوست ولی در اثر اختلاف با روحانیون از کلیسای پروتستان اخراج شد. 
دیداری که او با فرانکلین داشت تاثیر بسزایی بر روی او گذاشت و باعث شد که او به مسائل علمی علاقه مند شود و به سمت آن روی آورد. او کتابی به نام تاریخ برق نوشت و پس از آن به مطالعه علم شیمی پرداخت و به دنبال آزمایشات و تحقیقات زیادی که انجام داد به وجود نوشابه ای خوش طعم و گازدار که همان سلتزر و یا سودا می باشد پی برد و با اضافه کردن کمی شکر به آن نوشابه جوشدار سودا را تهیه کرد. او در علم شیمی چنان پیشرفتی کرد که به عضویت جامعه پادشاهی انتخاب شد. 
وی به این واقعیت مهم پی برد که گیاهان با گرفتن هوای آلوده و ناپاک آن را تازه و تجدید می کنند و به طبیعت باز می گردانند.
پریستلی به دنبال آزمایشات و تحقیقات مختلف اکسیژن را کشف کرد. همچنین او از مقداری ذغال که سوزانده بون گاز کربنیک به دست آورد و بوسیله آب آهک آن را جذب نمود. سپس با خود گفت اگر گاز کربنیک را بردارم چیزی باقی نخواهد ماند ولی متوجه شد که چیزی باقی مانده عبارت از گاز بی رنگ و بویی است. نام آن را هوای فلوژستیک دار گذاشت که همان گاز ازت است.
علی رغم اینکه پریستلی از علم و دانش زیادی برخوردار بود اما در میان مردم از محبوبیت چندانی برخوردار نبود تا آنجا که در جشنی که او و خانواده اش به مناسبت فتح باستیل ترتیب داده بودند از جانب گروهی از متعصبان مورد حمله قرار گرفتند، ام قبل از اینکه اتفاق ناگواری برای او و خانواده اش پیش بیاید شهر را ترک کرد و رهسپار آمریکا شد و بعد از آن زندگی آرام و بی دغدغه ای را ادامه داد. 
وی در 6 فوریه 1804 در نور ثامبرلند از ایالات پنسیلوانیا در گذشت.

 

 


منبع: کتاب زندگی نامه دانشمندان جهان- انتشارات جاجرمی


نشریات داخلی موسسه دارالاکرام

ما در جراید

ما در جراید

تماس با ما

شماره تماس تهران: 9-88561836-021


سامانه دریافت پیامک: 500012882


شماره نمابر: 88561837-021


ایمیل: info@Darolekram.com