گزیده اخبار

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

اولین اردوی فرهنگی بازدید از برج میلاد در سطح دانش آموزان بورسیه اسلامشهر برگزار شد.

اولین اردوی فرهنگی بازدید از برج میلاد در سطح دانش آموزان بورسیه اسلامشهر برگزار شد. اولین اردوی فرهنگی بازدید از برج میلاد در سطح دانش آموزان بورسیه اسلامشهر برگزار شد.

فراخوان طرح افطار مهر، جهت تامین هزینه سبد کالای رمضان خانواده های تحت پوشش موسسه دارالاکرام

فراخوان طرح افطار مهر، جهت تامین هزینه سبد کالای رمضان خانواده های تحت پوشش موسسه دارالاکرام فراخوان طرح افطار مهر، جهت تامین هزینه سبد کالای رمضان خانواده های تحت پوشش موسسه دارالاکرام

خبرنامه فروردین و اردیبهشت موسسه فرهنگی دارالاکرام در سال 94 منتشر شد.

خبرنامه فروردین و اردیبهشت موسسه فرهنگی دارالاکرام در سال 94 منتشر شد. خبرنامه فروردین و اردیبهشت موسسه فرهنگی دارالاکرام در سال 94 منتشر شد.

برگزاری اردوی مشهد در سطح دانش آموزان پسر ممتاز

برگزاری اردوی مشهد در سطح دانش آموزان پسر ممتاز برگزاری اردوی مشهد در سطح دانش آموزان پسر ممتاز

برگزاری نشست موسسات مردم نهاد منطقه 2 در محل موسسه دارالاکرام

برگزاری نشست موسسات مردم نهاد منطقه 2 در محل موسسه دارالاکرام برگزاری نشست موسسات مردم نهاد منطقه 2 در محل موسسه دارالاکرام

پرداخت آنلاین

گفتار بزرگان

وین دایر: شما خالق افکار خود هستید. از این رو رویدادهای زندگی را با اراده خود می آفرینید.

آمار

گالری ترنج

همراهان ما

قلک

پیوندها

Farda On Facebook

زندگی نامه دانشمندان جهان (جوزف پریستلی)

 

جوزف پریستلی در 13 مارس 1733 در یورکشایر به دنیا آمد. پدرش تاجر بود، در طفولیت از داشتن نعمت مادر محروم شد. عمه اش سرپرستی او را بر عهده گرفت، وی از کودکی وضع مزاجی خوبی نداشت بنابراین در مدرسه به او سخت گیری نمی کردند.

پریستلی 12 سال داشت که پدرش او را نزد استاد روحانی فرستاد و پریستلی از این استاد، زبان عربی و علوم الهی را یاد گرفت. او شخصاً به یاد گرفتن زبانهای لاتین و فرانسه پرداخت و آن را یاد گرفت. جوزف به دنبال تشویق عمه اش به جمع روحانیون پیوست ولی در اثر اختلاف با روحانیون از کلیسای پروتستان اخراج شد. 
دیداری که او با فرانکلین داشت تاثیر بسزایی بر روی او گذاشت و باعث شد که او به مسائل علمی علاقه مند شود و به سمت آن روی آورد. او کتابی به نام تاریخ برق نوشت و پس از آن به مطالعه علم شیمی پرداخت و به دنبال آزمایشات و تحقیقات زیادی که انجام داد به وجود نوشابه ای خوش طعم و گازدار که همان سلتزر و یا سودا می باشد پی برد و با اضافه کردن کمی شکر به آن نوشابه جوشدار سودا را تهیه کرد. او در علم شیمی چنان پیشرفتی کرد که به عضویت جامعه پادشاهی انتخاب شد. 
وی به این واقعیت مهم پی برد که گیاهان با گرفتن هوای آلوده و ناپاک آن را تازه و تجدید می کنند و به طبیعت باز می گردانند.
پریستلی به دنبال آزمایشات و تحقیقات مختلف اکسیژن را کشف کرد. همچنین او از مقداری ذغال که سوزانده بون گاز کربنیک به دست آورد و بوسیله آب آهک آن را جذب نمود. سپس با خود گفت اگر گاز کربنیک را بردارم چیزی باقی نخواهد ماند ولی متوجه شد که چیزی باقی مانده عبارت از گاز بی رنگ و بویی است. نام آن را هوای فلوژستیک دار گذاشت که همان گاز ازت است.
علی رغم اینکه پریستلی از علم و دانش زیادی برخوردار بود اما در میان مردم از محبوبیت چندانی برخوردار نبود تا آنجا که در جشنی که او و خانواده اش به مناسبت فتح باستیل ترتیب داده بودند از جانب گروهی از متعصبان مورد حمله قرار گرفتند، ام قبل از اینکه اتفاق ناگواری برای او و خانواده اش پیش بیاید شهر را ترک کرد و رهسپار آمریکا شد و بعد از آن زندگی آرام و بی دغدغه ای را ادامه داد. 
وی در 6 فوریه 1804 در نور ثامبرلند از ایالات پنسیلوانیا در گذشت.

 

 


منبع: کتاب زندگی نامه دانشمندان جهان- انتشارات جاجرمی


نشریات داخلی موسسه دارالاکرام

ما در جراید

ما در جراید

تماس با ما

شماره تماس تهران: 9-88561836-021


سامانه دریافت پیامک: 500012882


شماره نمابر: 88561837-021


ایمیل: info@Darolekram.com