سوالات متداول

 

سوالات متداول

 

 • آیا کودکان بدسرپرست نیز حمایت می شوند؟ حضور فیزیکی هر پدری دلیل بر حمایت از کودک نیست. پدران بسیاری به علت اعتیاد حتی کودک آزاری می کنند. تکلیف آنها چیست؟

بلی. یکی از ملاک های اعطای بورسیه به دانش آموزان این است که دانش آموز فاقد سرپرست موثر باشد به این معنا که پدر فوت کرده باشد، به دلیل کهولت سن یا بیماری از کار افتاده شده و توان کارکردن ندارد، یا پدر و مادر از یکدیگر جدا شده و سرپرستی کودک با مادر باشد،  و در هر سه مورد مادر توان تامین مایحتاج ضروری خانواده را نداشته باشد، بنابراین دانش آموز فاقد سرپرست موثر محسوب شده و امکان اعطای بورسیه به وی وجود دارد.

 

 • آیا کودکان عقب افتاده ذهنی مورد حمایت این موسسه قرار خواهند گرفت؟

خیر. هدف اصلی موسسه اعطای بورسیه به دانش آموزان توانمند و مستعدی است که به دلیل مشکلات اقتصادی امکان ادامه تحصیل را ندارند. دانش آموزان مستعدی که به دلایلی دچار افت تحصیلی شده و یا ترک تحصیل نموده اند. لذا کودکان عقب افتاده ذهنی یا معلول، واجد شرایط اعطای بورسیه تحصیلی نیستند.

 

 • در صورتیکه کودکی نتوانست در مراحل تحصیل، امتیاز تعیین شده از طرف دارالاکرامرا کسب کند، آیا جهت تعلیم حرفه مورد حمایت قرار خواهد گرفت؟ اگر جواب مثبت است، چگونه؟

موسسه از طریق ارتباط با مراکز دیگر از جمله مراکز فنی حرفه ای سعی در توانمندسازی دانش آموزان دارد و تمامی دانش آموزانی که در مناطق محل زندگی آنها نمایندگی های فنی حرفه ای وجود داشته باشند می توانند با معرفی نامه موسسه از امکانات این مراکز استفاده نمایند.

 

 • چه تضمینی وجود دارد که این موسسه مسیر سیاسی و مذهبی به خود نگیرد؟

در مفاد منشور، موسسه “دارالاکرام” موسسه ای غیراقتصادی، غیرانتفاعی، غیرتجاری، غیرسیاسی و فرامذهبی می باشد؛ زیرا ارکان موسسه معتقدند هرگونه فعالیت اقتصادی، تجاری، سیاسی و مذهبی، موسسه را از اهداف اصلی آن دور می کند. ضمن اینکه کلیه فعالیت های مذکور دارای متولیان رسمی در جامعه می باشد. لذا یکی از افتخارات موسسه از ابتدای تاسیس تاکنون، پایبند بودن به این اصول می باشد و پس آز این نیز بر همین روال خواهد بود.

 

 • نحوه شناسایی دانش آموزان چگونه است؟

دانش آموزان از طریق افراد مختلفی که با نرم افزار به مهربانی آشنایی دارند در بخش معرفی دانش آموز ثبت نام می شوند.  معلمان و مدیران مدارس به علت آشنایی کامل با وضعیت زندگی دانش آموزان بیشترین همکاری را در خصوص معرفی دانش آموزان واجد شرایط با موسسه دارند. پس از آن لازم است همیاران معتمد هر منطقه که قبلا اطلاعات و مدارک  آنها در سامانه ثبت و صلاحیت آنها توسط موسسه تایید گردیده است، وارد پنل کاربری خود شده و دانش آموزانی که در منطقه فعالیت وی ثبت نام شده اند را مشاهده خواهند نمود. این افراد پس از برقراری تماس با خانواده ها و انجام بازدید منزل در صورتی که دانش آموز شرایط مورد نظر موسسه را دارا باشد با تایید وی نظر خود را اعلام می کنند. سپس همیار دومی بر این تایید صحه گذاشته و دانش آموز را وارد چرخه تصویب سازمان می نماید.

 

 • مشکلات معیشتی خانواده که تاثیر در تحصیل فرد دارد، چگونه پیگیری می شود؟

پس از تصویب دانش آموز در کمیته مربوطه در سازمان مددکاری مورد تایید که بومی منطقه زندگی دانش آموز است به وی تخصیص داده می شود. مددکار از این پس مسئول رسیدگی به کلیه امور مربوط به دانش آموز و خانواده اش می باشد و موظف است طی برنامه و زمان بندی مشخص، با دانش آموز در ارتباط باشد و از نزدیک تمامی مسائل مربوط به دانش آموز، اعم از وضعیت فرهنگی، اجتماعی، آموزشی، معیشتی، بهداشتی، درمانی و …. را مورد بررسی قرار دهد. مشکلات و نیازهای دانش آموز و خانواده وی را شناسایی و در نرم افزار ثبت نماید. در جلسات. سپس تصمیمات لازم جهت رفع این نیازها اتخاذ می شود. همچنین وظیفه انتقال تصمیمات به دانش آموز و خانواده وی به عهده مددکار می باشد.

 

 • آیاموسسه فقط کودکان تهرانی را تحت پوشش قرار می دهد یا در سراسر کشور نیز کودکان تحت حمایت هستند؟

در طی سالیان گذشته کودکان و نوجوانان بسیاری از تهران و مناطق و شهرهای اطراف مورد حمایت قرار گرفته اند، از محمد شهر و ماهدشت تا اسلامشهر و رباط کریم. با توجه به راه اندازی نرم افزار به مهربانی به عنوان بستر یک پارچه ای جهت ارائه خدمت به دانش آموزان مناطق مختلف کشور هم اکنون امکان این وجود دارد که دانش آموزان از مرزهای جنوب تا شمال و از شرق تا غرب به سیستم معرفی شده و از امکانات و خدمات نرم افزار استفاده کنند.

 

 • هزینه های موسسه چگونه تامین می شود؟

موسسه دارالاکرام، موسسه ای غیرانتفاعی، غیرتجاری و غیراقتصادی می باشد و تنها منبع درآمد آن کمک های حامیان و بانیان حقیقی و حقوقی می باشد. حامیان ما در بخش حقوقی، مراکز غیر دولتی و خصوصی و  اشخاص حقیقی می باشند. نرم افزار به مهربانی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 

 • آیا با سایر نهادها از قبیل کمیته امداد و سازمان بهزیستی و … جهت شناسایی کودکان ارتباط دارید؟

اگر منظور، ارتباط سازمانی باشد پاسخ منفی است. موسسه فرهنگی دارالاکرام نهادی کاملا غیر دولتی است و با هیچ مرکز دولتی ارتباط سازمانی نداشته و کاملا مستقل فعالیت می نماید. شناسایی کودکان از طریق همیاران بومی انجام می شود. موسسه بعضا برای شناخت بیشتر خانواده های بورسیه با این ارگان ها ارتباط برقرار می کند.

 

 • بورسیه به چه معناست؟

به کمک هزینه تحصیلی اعطایی به دانش آموزان واجد شرایط، بورسیه گفته می شود. به دانش آموزانی که مشکلات اقتصادی مانع از ادامه تحصیل آنان شده و ترک تحصیل نموده اند و یا شدیدا دچار افت تحصیلی شده اند مبالغی به صورت ماهیانه ارائه می شود، تا بتوانند به تحصیل خود ادامه دهند. این مبلغ متغیری است متاثر از پایه تحصیلی، معدل و دستاوردهای دانش آموز. در کنار این بورسیه خدمات مختلف فرهنگی، آموزشی، معیشتی و … نیز ارائه می شود.

 

 • نحوه پرداخت بورسیه به دانش آموزان چگونه است؟

محاسبه مبلغ بورسیه بر اساس جداول بورسیه صورت می پذیرد. میزان مبلغ بورسیه ارتباط مستقیم با معدل دانش آموز، مهارت ها و توانایی های هنری و ورزشی دانش آموز دارد. هر چه دانش آموز بهتر درس بخواند و معدل بالاتری در ترم تحصیلی دریافت کند، مبلغ بورسیه اش بیشتر خواهد شد. از طرفی در صورتی که دانش آموز بتواند در مدرسه، کلاس و یا منطقه در یک رشته هنری و یا ورزشی امتیازی کسب کند و مدارک و مستندات آن را به موسسه ارائه نماید، بر اساس محاسبات جدول بورسیه، مبلغ بیشتری دریافت خواهد نمود. بدین ترتیب دانش آموز ترغیب می شود، در طول ترم تحصیلی بهتر و بیشتر درس بخواند. لازم به ذکر است برای مقاطع تحصیلی گوناگون نحوه محاسبات و جداول بورسیه متفاوت خواهد بود.

 

 • آیا حامی می تواند از نزدیک با دانش آموز دیدار داشته باشد؟

بلی، اما از طریق مددکاران موسسه. هنگامی که حامی دانش آموزی را جهت حمایت می پذیرد، موسسه شرایطی فراهم می کند که حامی بتواند تحت ضوابطی با دانش آموز دیدار نماید.

 

 • برای تدریس و پیوستن به گروه آموزشی موسسه چگونه باید اقدام کرد؟

از طریق راه های ارتباطی با موسسه. با مراجعه به تارنمای اینترنتی دارالاکرام به نشانی www.Darolekram.com می توانید روی گزینه “می خواهم همیار شوم” کلیک کرده و اطلاعات مربوط به خود را در بخش مربوطه وارد نمائید. در این باره فرم مخصوص همیاری وجود دارد که پس از ارتباط شما با موسسه، زمینه های همکاری تعیین می گردد. سایر راه های ارتباطی با موسسه در ذیل آمده است. عزیزانی که تمایل به همکاری با موسسه در هر زمینه ای را دارند، کافی است به یکی از شیوه های زیر با موسسه ارتباط برقرار نمایند.

شماره تلفن ۸۸۰۸۸۹۹۹ -۸۸۵۶۱۸۳۶  ( ۰۲۱ )              شماره سامانه پیام کوتاه ۵۰۰۰۱۲۸۸۲

 

 • آیا نمونه های  موفقی در بین دانش آموزان وجود دارد  که فارغ التحصیل شده باشند؟

بلی. ما دانش آموزانی را در موسسه داشتیم که موفق یه حضور در دانشگاه شده و در حین تحصیل نیز جذب بازار کار شدند و با توجه به این که به استقلال مالی رسیدند، خود نیز در موسسه حمایت دانش آموزی را بر عهده گرفتند و هم اکنون حامی دانش آموز و موسسه می باشند.

 

 • آیا راهی وجود دارد در جریان چگونگی اجرای فعالیت ها و نتایج حاصله قرار بگیریم؟

بلی. گزارش تمامی فعالیت های صورت گرفته در موسسه علاوه بر قرار گرفتن بر روی تارنمای اینترنتی موسسه به آدرس www.Darolekram.com   منتشر خواهد شد. همچنین گزارش فردی دانش آموزان اعم از واریز بورسیه، دریافت کارنامه و معدل، امکانات ارائه شده و شرایط وی ماهانه از طریق پیامک و ایمیل ارسال و در پنل کاربری حامیان در نرم افزار قرار می گیرد.

 

 • میانگین مبلغ حمایت از یک دانش آموز چقدر است؟

همانطور در بخش انتخاب دانش آموز در پرونده های دانش آموزان قابل مشاهده است مبلغ بورسیه  دانش آموزان به دلیل تفاوت پایه، معدل و امتیازات آنها متفاوت است حامی می تواند پرداخت کل یا بخشی از بورسیه یک یا چند دانش آموز را برعهده گیرد.

 

 • آیا از سوی مراجع عظام جهت اعطای وجوهات شرعی مجوزی برای موسسه صادر گردیده است؟

از آنجا که موسسه وابسته به کمک های مردمی می باشد و با توجه به اینکه مراجع عظام نیز اغلب از طریق مردم وجوهات شرعی را دریافت می دارند، لذا دریافت وجوهات شرعی تحت مجوز مراجع ذیربط برای تامین هزینه های بورسیه بلامانع است.

 

 • مبلغ بورسیه دانش آموزان چگونه به آنان ارائه می شود؟

برای هر یک از دانش آموزان به نام خود آنان حساب بانکی افتتاح می گردد که مبلغ بورسیه هر ماه به آن حساب واریز می شود. حق برداشت این مبلغ تا زمان رسیدن وی به سن قانونی با سرپرست وی است. طبیعی است که این مبلغ بورسیه به افزایش سطح درآمد خانوار کمک می نماید.

 

 • اگر کودک تحت حمایت، وضعیت تحصیلی مناسبی نداشت، حمایت قطع می شود؟

برای هر مقطع تحصیلی معدل مشخصی در نظر گرفته شده است. دانش آموز می بایست در طول ترم تلاش نماید تا معدل خود را به حد تعیین شده و یا بالاتر از آن برساند. در قبل نیز توضیح داده شد که هر چه دانش آموز بیشتر و بهتر درس بخواند و معدل بهتری را به خود اختصاص دهد، مبلغ بورسیه وی نیز بیشتر می شود. اما اگر به هر دلیلی نتوانست معدلش را به حد مورد نظر برساند، یک ترم به وی فرصت جبران داده می شود و توسط مددکار وی دلایل عدم موفقیتش مورد بررسی دقیق قرار می گیرد. مددکار و واحدهای مربوطه تلاش می کنند، مشکلاتی که مانع موفقیت دانش آموز شده را با تدابیری مناسب مرتفع نمایند. در صورتیکه در ترم بعدی نیز دانش آموز نتواند به حد معمول دست یابد، موضوع وی در هیئت مدیره موسسه مطرح و در صورتیکه اعضاء موافقت نمایند، یک ترم دیگر نیز به وی فرصت داده می شود. در غیر اینصورت دانش آموز از بورسیه خارج خواهد شد

 

 • آیا دانش آموز مورد حمایت برای حامی مشخص است؟

بلی. حامی، دانش آموز خود را از بخش انتخاب دانش آموز انتخاب نماید. در این آلبوم که حاوی اطلاعات مختصری از وضعیت زندگی و بیوگرافی دانش آموز و خانواده وی می باشد، دانش آموزان واجد شرایط بدون حامی وجود دارند. حامی می تواند هر تعداد را که مد نظر دارد، بنا به تمایل خود، انتخاب و حمایت نماید.

 

 • چگونگی نظارت بر درس خواندن و ادامه تحصیل دانش آموزان بورسیه را تشریح نمائید.

کنترل دقیق دانش آموزان از طریق مددکاران آنان صورت می پذیرد. مددکاران موسسه که اکثرا خانم های دارای تحصیلات مرتبط هستند و سوابق اجرایی متعددی در امور فرهنگی و آموزشی دارند، مسئولین اصلی رسیدگی به امور دانش آموزان و خانواده های آنان هستند. درخصوص نحوه کنترل وضعیت دانش آموز در سوال های قبل توضیح داده شده است.

 

 • وضعیت موسسه از نظر ثبت سازمانی چگونه است؟

موسسه فرهنگی دارالاکرام، در سال ۱۳۸۰، به شماره ۱۳۵۴۲ به ثبت رسمی رسیده است و با هدف اعطای بورسیه تحصیلی به دانش آموزان واجد شرایط در حال فعالیت است. از سال ۱۳۹۶ نرم افزار به مهربانی جهت گسترش فعالیت ها در کلیه مناطق کشور به یاری سازمان آمده است.

 

 • آیا فرزندان بورسیه شده موظف به استرداد کمک های موسسه یا کمک به موسسه برای تداوم فعالیت موسسه هستند یا نه؟

خیر. لازم بذکر است پس از شناسایی دقیق دانش آموز واجد شرایط، با وی قرارداد بورسیه منعقد می گردد. در این قرارداد از او تعهد اخلاقی گرفته می شود که پس از کسب استقلال مالی، خود به عنوان همیار یا حامی با موسسه همکاری نماید. لکن به هیچ وجه اجباری در این زمینه وجود ندارد و هر گونه هزینه ای که صرف امور مربوط به دانش آموز و خانواده وی می شود، استرداد نمی گردد. یکی از مسائل بسیار مهم برای مسئولین موسسه حفظ کرامت و شخصیت خانوادگی انسان ها می باشد، لذا انعقاد قرارداد و گرفتن تعهد نامه اخلاقی از دانش آموز فقط جهت حفظ کرامت او و خانواده اش می باشد. البته بدین روش دانش آموز خود را موظف خواهد دانست و بیشتر تلاش خواهد کرد که در آینده در صورت تمکن مالی، به افرادی با شرایطی مشابه خود، کمک کند. هم اکنون در موسسه افرادی را داریم که زمانی خود تحت حمایت بودند و اکنون خود حمایت دانش آموزی را پذیرفته اند.

 

 • شرایط سنی بورسیه  شدگان موسسه چیست؟

دانش آموزان از مقطع پیش دبستانی می توانند بورسیه بگیرند. ملاک اصلی، تحصیل می باشد. دانش آموزان در مقاطع پیش دبستانی، دبستان، راهنمایی، دبیرستان و دانشگاه در صورتی که واجد شرایط باشند، می توانند بورسیه شوند. کودکان زیر ۶ سال که مدرسه نمی روند بورسیه نخواهند شد.

 

 • آیا امکان مشاهده عکس دانش آموز وجود دارد؟

شما پس از اینکه حامی دانش آموزی معین شوید، عکس دانش آموز برای شما قابل مشاهده خواهد بود.

 

 • امکان تغییر دانش آموز انتخابی وجود دارد؟

بله، در صورتی که بخواهید دانش آموز انتخابی خود را تغییر دهید بایستی ابتدا انصراف از پرداخت دانش آموز قبلی را اعلام و سپس دانش آموز دیگری را طبق روال انتخاب نمایید

 • منظور از پرداخت غیر آنلاین چیست؟

افرادی که امکان واریز وجوه حمایت فرزند خود را بصورت آنلاین ندارند، می توانند با مراجعه به بانک و یا استفاده از عابربانک، نسبت به واریز وجه مربوطه به حساب موسسه اقدام نموده و مشخصات مدرک پرداخت را در نرم افزار ثبت نمایند.

 

 • آیا امکان ملاقات با دانش آموز تحت حمایت وجود دارد؟

با هماهنگی قبلی با مسئولین مربوطه، ملاقات حضوری در محل شعبه با دانش آموز امکانپذیر است

 

 • آیا من که ساکن تهران هستم حتما باید دانش آموز تهرانی انتخاب کنم؟

خیر، هیچگونه محدودیتی در انتخاب دانش آموز وجود ندارد و شما می توانید دانش آموز/دانش آموزان مورد نظر خود را از هر از نطقه از کشور انتخاب و حمایت نمایید

 

 • در صورتی که حامی مبلغی کمتر از مبلغ حمایت کامل را واریز نماید، مبلغ واریز شده چه خواهد شد؟

تا زمان تکمیل حمایت دانش آموز به صورت کامل، مبلغ در کیف پول حامی ذخیره می شود، در این صورت حامی امکان برداشت مبلغ ندارد و نمیتواند برای دانش آموز دیگری هزینه نماید. پس از تکمیل حمایت، این مبالغ تجمیع و به حساب دانش آموز واریز می شود.

 

 

 

   هرگونه سوال،  انتقاد،  پیشنهاد و  یا شکایت و  تقدیر و  تشکر را می توانید از طریق صفحه انتقادات و پیشنهادات (ورود به فرم)   و یا صفحه تماس با ما (ورود به فرم)، ارسال نمایید.

همکاران ما در اولین زمان ممکن پاسخ موارد مورد نظر شما را خواهند داد.